Płatności kartami zbliżeniowymi stały się bardzo popularnie i są chętnie wykorzystywane dzięki szybkiemu dokonywaniu płatności. Kilkusekundowe przyłożenie karty zbliżeniowej do terminala jest również bardzo wygodne. Karty takie trzeba jednak zabezpieczać nieco dokładniej i w inny sposób niż karty tradycyjne — z chipem. Technologia, która pozwala na dokonywanie płatności bezstykowych, umożliwia również zeskanowanie takiej karty przez złodzieja zdalnie — jeśli znajduje się ona w naszym portfelu. Jak zatem działają karty zbliżeniowe? Jakie zagrożenia na nas czyhają? Jak zabezpieczyć kartę zbliżeniową? Odpowiedzi, przydatne porady i wskazówki poniżej.

Czym są i jak działają karty zbliżeniowe?

Karty zbliżeniowe, czyli popularne „bezstykówki” to karty płatnicze umożliwiające płacenie poprzez przyłożenie ich do terminala. Płatność do 50 zł odbywa się automatycznie i nie jest wymagane wpisywanie kodu pin. Technologia karty opiera się na antenie wtopionej w plastik karty. Dzięki niej terminal kontaktuje się bezstykowo – radiowo z odległości kilku centymetrów i pobiera pieniądze z naszej karty. Obecnie większość kart wydawanych przez banki posiada taką funkcjonalność, a rozwój technologii jest bardzo szybki.

Czy karty zbliżeniowe trzeba zabezpieczać?

Zdecydowanie tak! Karty zbliżeniowe opierające się na technologii radiowej są również podatne na zeskanowanie przez przestępców. Karty bezstykowe posiadające wtopioną antenę i mogą zostać zeskanowane, gdy znajdują się np. w naszym portfelu w tylnej kieszeni lub w kieszeni kurtki. Istnieją specjalne urządzenia, które działają na podobnej zasadzie co same terminale płatnicze. Przyłożone one do naszej kieszeni z odległości np. kilkunastu centymetrów potrafią pobrać dane karty, które posłużą do wypłacenia z niej pieniędzy w późniejszym terminie. Również smartfony, które posiadają moduł NFC umożliwiający legalne płacenie telefonem, mogą zostać zmodyfikowane w ten sposób, aby przy pomocy specjalnej aplikacji odczytywały dane naszej karty. Choć urządzenia takie nie są szeroko popularne i nie korzysta z nich większość kieszonkowców, zdarzają się przypadki, w którym dane naszej karty mogą zostać odczytane. Warto dlatego zabezpieczyć swoją kartę zbliżeniową prosty pokrowcem, który uniemożliwi zczytanie danych.

Jak zabezpieczyć kartę zbliżeniową?

Istnieje tylko jeden, ale za to bardzo skuteczny sposób zabezpieczenia karty zbliżeniowej. Nie jest on uciążliwy, drogi a łatwy w wykonaniu. Dzięki niemu możemy w 100% zabezpieczyć taką kartę i skupić się na robieniu zakupów czy wizycie w restauracji. Sposobem tym są specjalne pokrowce na karty płatnicze. Są one wielkości samej karty i przypominają te standardowe do przenoszenia kilku kart tradycyjnych. Tym jednak co je wyróżnia to materiał wykonania. Są w nim zatopione włókna metalu, który blokuje dostęp fal radiowych. Wkładając kartę zbliżeniową do takiego pokrowca, nie zapłacimy nią w sklepie, ale i również nie zostanie ona zeskanowana przez złodziei, którzy przyłożą do naszej kieszeni specjalny skaner.