Prawo jazdy jest niezwykle ważną rzeczą w życiu większości społeczeństwa, posiadanie go jest formą niezależności od komunikacji publicznej. Jednak, aby zostać kierowca należy skończyć kurs a następnie zdać egzamin w WORD. Jednak cały kurs oraz egzaminy wiążą się z dodatkowymi kosztami. Gdy brakuje pieniędzy dobrym rozwiązaniem jest pozyczka na prawo jazdy.
Ile kosztuje prawo jazdy?
Zrobienie popularnego „prawka” jest procesem niezwykle czasochłonnym procesem, który wymaga również posiadania większej gotówki. Wykonanie prawa jazdy jest to koszt około 2000 zł, jeśli egzamin zostanie zdany za pierwszym razem. Na koszt kursu składa się:
- kurs w ośrodku szkolenia kierowców
- badania lekarskie niezbędne do kursu
- egzaminy w WORD
- opłata za wydanie dokumentu
Naturalnie do kosztów prawa jazdy należy doliczyć także koszt wykonania zdjęcia. Niestety bardzo kosztowne jest powtarzanie egzaminu praktycznego na prawo jazdy, za który za każdym razem trzeba zapłacić.
Jeśli młody kierowca po egzaminie nie czuje się pewnie za kółkiem to niezbędne wtedy będzie wykupienie dodatkowych godzin z instruktorem. Jest to koszt od 50 do nawet 100 zł za jedną godzinę. Jeśli przyszły kierowca chce zrobić uprawnienia a nie ma gotówki to wtedy może skorzystać z pożyczki na prawo jazdy.
Czy jest możliwa pożyczka na prawo jazdy?
Na prawo jazdy rozumiane jako dokument nie można bezpośrednio uzyskać pożyczki, lecz pośrednio już tak o czym poniżej. Jednak można otrzymać pożyczkę za która można sfinansować cały kurs prawa jazdy.
Często na różnych forach internetowych można znaleźć pytanie czy można wziąć pożyczkę na prawo jazdy (dokument). Każda z firm pozabankowych wymaga od swoich klientów dowodu osobistego, który potwierdzi Polskie obywatelstwo. Jednak nie każda firma pożyczkowa wymaga przez internet skanu dokumentu tożsamości. W prawo jazdy jak i w dowodzie osobistym są te same informacje czyli imię i nazwisko, numer pesel i data urodzenia. Często, gdy firma pozabankowa nie wymaga od klienta potwierdzenia dowodu osobistego (przez podanie serii oraz numeru czy skanu dokumentu) dane pożyczkobiorcy zostają zweryfikowane przez przelew bankowy. Dlatego też nie ma w ogóle znaczenia z jakiego dokumentu są spisywane dane do formularza internetowego.
Niestety w przypadku, gdy klient zgubił dowód osobisty i chciałby zaciągnąć „chwilówkę” posługując się prawem jazdy jako dokumentem potwierdzającym tożsamość to nie otrzyma tego świadczenia. W punktach stacjonarnych firm pożyczkowych pracownicy jako formy potwierdzenia tożsamości żądają dowodu osobistego. Często we wniosku online należy wpisać serie i numer dowodu osobistego.
Pożyczka na prawo jazdy jest coraz częstszym pomysłem klientów firm pozabankowych. Najczęściej są to klienci ze złą historią kredytową czy z aktywnymi zadłużeniami. Osoby te myślą iż jeśli nie przedstawią wszystkich swoich danych osobowych to zostaną poddani łagodniejszej weryfikacji. Niestety jest to błąd bo firmy pożyczkowe nie potrzebują skanów dokumentów klienta, aby go zweryfikować.
Niestety nie da się otrzymać pożyczki na prawo jazdy (dokument), lecz jest możliwa pożyczka na prawo jazdy (kurs).