Osoby zainteresowane pożyczkami pozabankowymi często poszukują pożyczki bez BIG, gdyż trafiły do jednego z rejestrów prowadzonych przez biura informacji gospodarczej. Czym jest BIG i z jakich pożyczek mogą korzystać osoby, które znalazły się w tym rejestrze jako dłużnicy?

Czym jest BIG? Jak trafić do tego rejestru i jak można pozbyć się negatywnego wpisu?

Firmy pożyczkowe współpracują z biurami informacji gospodarczej, aby móc zweryfikować wiarygodność finansową osób wnioskujących o pożyczki. BIG-ami są podmioty gromadzące oraz udostępniające informacje dotyczące terminowości osób i firm w opłacaniu rachunków, faktur. Jest to kilka instytucji, których działalność reguluje w szczególności Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczej i wymianie danych gospodarczych, a także Ustawa o ochronie danych osobowych. Do BIG-ów trafiają dane od firm, w tym od dostawców energii, usług telekomunikacyjnych, podmiotów finansowych, a także z sądów oraz od konsumentów. O negatywny wpis w BIG nietrudno. Najczęściej pojawiają się w nim dłużnicy, którzy nie zapłacili zaległych mandatów, nie uiścili alimentów, nie wywiązali się ze spłaty pożyczek pozabankowych czy nie dokonali opłaty za usługi telekomunikacyjne. Co istotne, warunkiem do negatywnego wpisu jest kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika wynosząca co najmniej 200 zł i ich wymagalność od co najmniej 60 dni. Szkodliwa dla zdolności kredytowej adnotacja w BIG-u może zniknąć po uregulowaniu długu. To istotna informacja dla konsumentów, bo może okazać się, że spłata zobowiązania umożliwi wzięcie dowolnej pożyczki, nie tylko pożyczki bez BIG. Przy nieuregulowanej należności negatywny wpis zniknie z rejestru dopiero po 6 latach.

Gdzie szukać pożyczki bez BIG?

Jeśli jednak nie uda się pozbyć negatywnego wpisu z BIG, aby móc skorzystać z dowolnej pożyczki, konieczne będzie skierowanie poszukiwań na instytucje finansowe udzielające pożyczek bez sprawdzania BIG. Takie oferty nie są dostępne tak łatwo, jak zwykłe chwilówki. Oferty na pożyczki bez BIG to rzadkość, gdyż firmy pożyczkowe na ogół weryfikują dane we wszystkich bazach. Nawet jeśli nie przesyłają zapytania do BIG InfoMonitor, to mogą zweryfikować dane za pośrednictwem ERIF Biuro Informacji Gospodarczej. Na dodatek najpewniej skorzystają z Platformy Wymiany Informacji Pożyczkowej Credit Check. Bez kompletnych danych ustalenie informacji o wnioskującym o pożyczkę i ocena jego zdolności kredytowej jest po prostu niemożliwa. Pożyczkodawcy, którzy oferują pożyczki bez baz, na ogół narzucają bardzo wysokie koszty pożyczki lub nieopłacalne warunki umowy. W jakiś sposób muszą chronić swoje interesy.

Każdy, kto chce mieć pewność, że dana firma pożyczkowa nie przesyła zapytania do jednego z BIG-u, powinien skorzystać z porównywarki pożyczek bez BIG. To zestawienie ofert pożyczkowych dotyczące właśnie tego typu pożyczkodawców. Dzięki takiemu rozwiązaniu konsument nie musi sprawdzać każdej firmy pożyczkowej po kolei, aby dowiedzieć się, czy sprawdza ona dane w BIG. Pożyczka bez BIG to opcja dla tych, którzy posiadają negatywny wpis w BIG, wobec czego może posłużyć do spłaty długu i wyjścia na prostą.