Pojawiają się w każdym banku i często pozwalają na niemały zysk bez ryzyka. Mowa o bonusach oferowanych przez banki za skorzystanie, często w określony sposób, z danego produktu finansowego. Nie jest tajemnicą, że możliwe jest zarabianie na ofertach bankowych. Co kryją promocje bankowe? Jak na nich zyskać?

Jakie promocje bankowe są godne uwagi?

Mailowe informacje z promocją niższego oprocentowania pożyczki zwykle nie robią takiego wrażenia, jak te o wypłaceniu bonusu pieniężnego za założenie konta. Bankowe oferty promocyjne są różnorodne, jedne są adresowane do osób prywatnych, określanych przez banki mianem klientów indywidualnych, inne do przedsiębiorców, czyli klientów biznesowych. Potrzeby każdego są różne, ale z reguły najbardziej opłacalne promocje bankowe to te, które:

 • Pozwalają uzyskać lepsze warunki korzystania z danego produktu, np. konto osobiste z niższymi opłatami, większą funkcjonalnością. Po przeniesieniu rachunku do innego banku oszczędności mogą być naprawdę spore.
 • Umożliwiają zapoznanie się z produktem bankowym, z którego wcześniej nie było okazji skorzystać.
 • Charakteryzują się czytelnymi i łatwymi do spełnienia warunkami.
 • Są dostosowane do potrzeb i przyzwyczajeń finansowych korzystającego.

Chcąc skorzystać z oferty promocyjnej, warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Nie każda jest tak samo opłacalna i równie atrakcyjna dla każdego. Całościowa ocena atrakcyjności promocji bankowej powinna być podparta zapoznaniem się z jej warunkami. Żeby rzeczywiście zyskać, należy:

 • Sprawdzić zapisy w regulaminie promocji. Banki tworzą takowy, określając w nim przede wszystkim: czas obowiązywania promocji, warunki uczestnictwa oraz oczywiście usługi, których promocja dotyczy.
 • Unikać produktów finansowych, które nie będą przydatne. Zwykle takie generują koszty, nawet jeśli na początku pozwalają co nieco zyskać.
 • Przekalkulować opłacalność oferty, aby zaangażowanie w spełnienie warunków nie było kosztowniejsze niż finalny zysk. 
 • W razie niejasności w kwestii regulaminowych zapisów upewnić się o praktycznym ich rozumieniu. Można skontaktować się z bankiem, aby uzyskać wyjaśnienie.
 • Poznać warunki uczestnictwa w promocji, bo nie zawsze możliwe jest ich spełnienie. Często banki proponują bonusy wyłącznie dla nowych klientów.

Jak zarabiać poprzez promocje bankowe?

Sprytne korzystanie z ofert bankowych rzeczywiście umożliwia zysk. Nie chodzi tu wyłącznie o lepszy procent na lokacie. Największą gratką są promocje z premią pieniężną. Te dotyczą zwykle otwarcia i korzystania z rachunku. Równie atrakcyjne są zwroty za płatności kartą płatniczą. W wielu bankach program lojalnościowy pozwala zbierać punkty za zakupy w określonych sklepach i ich wymianę na nagrody lub  wykorzystanie na zakupy u partnerów.

Promocji bankowych nie należy utożsamiać z konkursem. Bank przyznaje określoną nagrodę każdemu, kto spełni określone warunki, z którymi każdy może się zapoznać. Instytucje finansowe nie pozwalają sobie na zwykłe rozdawnictwo, ale starają się przyciągnąć klienta w obliczu silnej konkurencji na rynku bankowym. Ostatecznie zyskują, ale klient również ma ku temu okazję. Każda promocja jest ograniczona czasowo. Niektóre wymagają pośpiechu, bo przewidywana jest tylko określona pula nagród. Po znalezieniu interesującej trzeba:

 • przeczytać regulamin, 
 • dopełnić formalności, zwykle poprzez podpisanie umowy z bankiem,
 • spełnić określone warunki. 

Te czynności pozwolą na odbiór przewidywanego bonusu, premii czy innej nagrody. W tym momencie można zdecydować, czy produkt bankowy jest wystarczająco atrakcyjny, aby dalej z niego korzystać. Osoby, które nie zamierzają aktywnie z niego korzystać, powinny odstąpić od umowy, gdy ta przewiduje taką możliwość. W przeciwnym razie pierwotny zysk zostanie pomniejszony o opłaty, co może skutkować bilansem ujemnym.