Zadłużenie to problem wielu osób. Liczne pożyczki, chwilówki czy inne zobowiązania potrafią wpędzić nas w nie lada kłopot i spowodować, że będziemy zadłużeni w kilku firmach pożyczkowych, czy bankach. Podstawową czynnością, jaką należy wykonać w takiej sytuacji, jest zaplanowanie spłaty zadłużenia. Konkretny plan będzie bardzo pomocny i jest niezbędny do rozpoczęcia działań. Jak zatem zaplanować spłatę zadłużenia? O czym warto pamiętać przy jego układaniu? Odpowiedzi, przydatne porady i wskazówki prezentujemy poniżej.
Spisz wszystkie zobowiązania
Pierwszym krokiem w planowaniu spłaty zadłużenia jest spisanie wszystkich długów. Jest to działanie, które pozwoli nam oszacować sytuację i podjąć odpowiednie kroki. Na takiej liście powinniśmy umieścić wszystkie firmy i banki, którym jesteśmy dłużni pieniądze oraz sumy. Tylko mając taką listę, możemy przejść do kolejnego kroku, czyli planowania konkretnych działań czy rezerwowania już konkretnych sum pieniędzy w budżecie na konkretne zobowiązania.
Ułóż listę kolejności spłaty
Jeśli posiadamy już kompletną listę wszystkich wierzycieli, banków oraz firm pożyczkowych, którym jesteśmy winni pieniądze, powinniśmy teraz ułożyć ją w pewnej kolejności. Dzięki niej będziemy po kolei spłacać zadłużenia, które wymagają najpilniejszego uregulowania. Oto jak powinna ona wyglądać:
- Długi, które generują kosztowne odsetki
- Długi bliskie zgłoszenia do sądu i komornik
- Długi najstarsze
- Długi najnowsze
Na samym szczycie tej listy powinniśmy umieścić długi, które są bardzo kosztowne. Jeśli dana firma dolicza za każdy dzień lub miesiąc opóźnienia kolejne sumy, warto uregulować takie zadłużenie na samym początku. Dzięki temu nie będziemy obciążeni kolejnymi sumami. W drugiej kolejności powinniśmy spłacać długi które bliskie przekazania sprawy do sądu. Sam wyrok sądu i uzyskanie nakazu zapłaty nie spowoduje znacznego powiększenia długu. Nawet i po jego wydaniu możemy w dalszym ciągu go uregulować, np. dogadując się z firmą, której jesteśmy dłużnikami. Na samym początku listy powinny znaleźć się również długi, które posiadają już sądowy nakaz zapłaty, a wierzyciel grozi nam skierowaniem sprawy do komornika. Wszczęcie egzekucji będzie skutkowało naliczeniem kosztów egzekucyjnych, które nie są małe.
W następnej kolejności powinniśmy spłacać długi najstarsze, czyli takie, które już istnieją od dłuższego czasu. Zapobiegnie to negatywnemu rozwijaniu się sytuacji i np. działaniom windykacyjnym. Na samym końcu trzeba spłacać długi, które powstały niedawno. Krótkie opóźnienia nie powodują naliczenia dużych odsetek czy skierowania sprawy do sądu.
Jak spłacać długi?
Wykonując plan spłaty zadłużenia, warto również zaplanować, w jakich ilościach będziemy je regulować. Dobrym posunięciem jest spłacanie ich w minimalnych sumach. Jeśli dana firma zgodzi się na uregulowanie długu w ratach, warto skorzystać z tej opcji. Warto również wpłacać minimalne wymagane sumy, które zatrzymają dalsze działania windykacyjne czy negatywne skutki. Zdecydowanie najkorzystniej byłoby spłacenie danej firmy od razu, ale zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na inne długi, aby i tam zatrzymać proces windykacyjny. W ten sposób wszystkie firmy będą spłacane regularnie i żadna z nich nie skieruje np. sprawy do sądu czy komornika.