Dziś kupno samochodu nie wygląda już tak jak przed laty. Choć młode pokolenie często nie dowierza, w okresie PRL trzeba było napisać pismo uzasadniające do Rady Narodowej, a do tego nie obyło się bez specjalnego talonu i konieczności wpłaty całej sumy z góry. Obecnie wystarczy kredyt samochodowy, a podanie nie jest potrzebne. Na czym polega taki kredyt i czym różni się od innych oferowanych w bankach?
Na czym polega kredyt samochodowy i gdzie go dostać?
Szczególny rodzaj kredytu oferowany głównie klientom indywidualnym na zakup różnego typu pojazdów, w tym samochodów osobowych, to kredyt samochodowy. Jest dostępny jako produkt kredytowy w większości instytucji bankowych działających w Polsce. Oferują go nie tylko tzw. banki samochodowe, czyli firmy powołane przez koncerny motoryzacyjne, bezpośrednio z nimi powiązane. Często można zaciągnąć kredyt na samochód w banku, w którym jest prowadzone konto osobiste. Może posłużyć na sfinansowanie zakupu samochodu osobowego lub ciężarowego, a nawet motocykla, skutera, quada, jachtu. Asortyment kredytowanych pojazdów jest szeroki. Kredyt na auto jest więc kredytem celowym. Oznacza to, że trzeba go przeznaczyć na wydatek związany z zakupem pojazdu, a nie na dowolny cel. Co istotne, nie musi być to wyłącznie nowy model. Można znaleźć oferty bankowe bez ograniczenia wieku pojazdu. Dzięki temu nie ma przeszkód, by spełnić marzenie o klasyku czy po prostu kupić na kredyt tanie auto na dojazdy do pracy. Nie zawsze po kredyt trzeba udać się do placówki bankowej. Oferty z banków pojawiają się w komisach czy u dealerów. Co więcej, często lepiej zostać w domu i wypełnić formularz dostępny przez internet. Konsultant oddzwania i pomaga w załatwieniu wszelkich formalności. Okres kredytowania jest wydłużony, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty na droższe auto. Można wnioskować o spłatę rozłożoną nawet na 10 lat. Kwoty kredytów na samochód sięgają maksymalnie 500 tys. zł.
Kto może uzyskać kredyt samochodowy?
Instytucje finansowe zwykle nie stawiają specjalnych wymagań względem klientów ubiegających się o kredyt samochodowy. Procedura wygląda podobnie jak w przypadku innych produktów kredytowych. Istotne jest jednak udokumentowanie zrealizowanego wydatku. Bank oceni, czy dochód jest wystarczający, aby możliwa była spłata zobowiązania. Najlepiej zatem uzyskiwać stałe dochody z tytułu umowy o pracę, emerytury, renty, działalności gospodarczej czy rolniczej. Nie bez znaczenia jest historia kredytowa. Banki stosują zabezpieczenie kredytu samochodowego, najczęściej w formie:
- przewłaszczenia na zabezpieczenie,
- zastawu rejestrowego,
- cesji z polisy AC.
Dzięki temu redukują ryzyko kredytowe. W efekcie klienci mogą liczyć na niższe koszty kredytowe od tych, które pojawiają się przy standardowych kredytach gotówkowych udzielanych na dowolny cel.
Warunki, jakimi charakteryzuje się kredyt samochodowy
Spłata kredytu samochodowego może wyglądać różnie. Mamy do czynienia z następującymi propozycjami w bankach:
- spłata tradycyjnych rat kapitałowo-odsetkowych w systemie znanym z innych kredytów,
- spłata połowy kredytu, gdy połowa zostaje pokryta w momencie zawarcia umowy z bankiem, tzw. kredyt 50 na 50,
- spłata kredytu najpierw mniejszymi ratami, a na koniec umowy uiszczenie tzw. raty balonowej (całościowo lub na części) albo przekazanie kredytodawcy pojazdu po cenie rynkowej i zaciągnięcie kredytu na inne auto (to propozycja dostępna w tzw. autobankach).