Emeryci, tudzież renciści często zastanawiają się czy bank albo parabank udzieli im kredytu, pożyczki. Wątpliwości biorą się z racji ich wieku, czy posiadanych środków, które czasem są niestety niewielkie. Ale nie mają się czym martwić – instytucje finansowe posiadają także i dla nich oferty. Przedsiębiorstwom w takim przypadku liczy się stały dochód i terminowe płatności. Oczywiście biorą pod uwagę także wiek pożyczkobiorcy, górna jego granica waha się od 70 do 80 lat. Według parabanków seniorzy są osobami solidnymi. Bez problemu udzielają im finansowania niedużych kwot. Są nastawieni na tą grupę klientów. Dlaczego? Ponieważ z każdym rokiem rośnie liczba rencistów. Pożyczka dla emeryta jest więc możliwa. A co warto o niej wiedzieć?

Pożyczka dla emeryta – na co najczęściej jest przeznaczana?

Według badań przeprowadzonych przez  BIG InfoMonitor emeryci/renciści wspomagają finansowo rodzinę (dzieci, wnuki). I to na nich przeznaczają pożyczone pieniądze. Głównie na bieżące rachunki, remont domu/mieszkania, zakupy sprzętów AGD. Część z nich zaciąga zobowiązanie, by zorganizować wesele, czy inną uroczystość.

Jakie kwoty pożyczają?

Najczęściej jest to około 10 000 złotych, gdy chodzi o pożyczkę na pomoc dzieciom, czy wnukom, oczywiście nie żądają od nich zwrotu tych pieniędzy. Sami zazwyczaj ją spłacają. Natomiast na swoje potrzeby emeryci zaciągają zobowiązania na kwotę średnio 6700 złotych. Jak widać, pożyczka dla emeryta jest więc często niemałą kwotą.

Czy pożyczka dla emeryta jest droga?

Renciści jak wyżej wspomniano, mogą liczyć na pożyczkę w banku oraz parabanku. Co do firm pozabankowych – łatwiej jest tam otrzymać pomoc finansową. Nie wymagają zaświadczeń o dochodach, a wśród nich można znaleźć takie, które udzielają pożyczek bez kryterium wiekowego. Uważają, że emeryci są rzetelnymi klientami, a oferty dla nich przygotowane nie muszą być drogie. Część parabanków oferuje pierwszą pożyczkę całkowicie bezpłatnie dla seniorów. Natomiast w banku w przypadku kredytu takiej propozycji nie otrzymają.

Pożyczka bez kryterium wiekowego

Jeśli chodzi o finansowanie z banku problemem jest ustalona górna granica wiekowa. W większości z nich wynosi maksymalnie 70 lat. Są też takie, które udzielają pożyczek do 65 roku życia. Tylko 4 z banków oferują pomoc emerytom między 75. a 80. rokiem życia. Ponadto wymagają od nich kupna ubezpieczenia na życie. Stąd też renciści chętniej decydują się na pożyczki pozabankowe, udzielane w krótkim czasie. Popularnością cieszą się zarówno chwilówki, jak i pożyczki ratalne, nieposiadające ograniczeń wiekowych.

Pożyczka dla emeryta – na co uważać?

Chodzi oczywiście o oszustwa, o których często się słyszy w radio, telewizji, internecie. Najbardziej na nie są narażone osoby starsze. Oszuści używają trudnych nazw, czy słownictwa prostych rzeczy, by w ten sposób ukryć koszta pożyczki. Mowa tu o ogłoszeniach wywieszanych np. na słupach. Taką reklamą bardzo często posługują się firmy oferujące pożyczki pod zastaw. Niczego nieświadomy emeryt bierze od nich pieniądze, nie wiedząc ile wynosi oprocentowanie oraz czy uda się zastawiony przedmiot odzyskać. Bywa, że może nawet stracić mieszkanie. Powinien więc korzystać ze sprawdzonych firm, polecanych przez znajomych. A przed podpisaniem jakiekolwiek umowy przeanalizować ją z osobą znającą się w tym temacie.

Pożyczka dla emeryta to często duża pomoc, ale i niestety pułapka za sprawą oszustów, na których można się natknąć. Dlatego seniorzy powinni podchodzić do tematu bardzo świadomie.