Pożyczki w dzisiejszych instytucjach pożyczkowych są znane klientom przede wszystkim z relatywnie łatwej dostępności. Na rynku pożyczek pozabankowych są co prawda obecni pożyczkodawcy stawiający potencjalnym klientom naprawdę wygórowane wymagania, jednak co do zasady uzyskanie chwilówki będzie dostępne w ramach uproszczonej procedury wnioskowania. Pożyczki na oświadczenie stanowią aktualnie właściwie standard w przypadku oferty instytucji pożyczkowych, zwłaszcza w odniesieniu do tzw. chwilówek, czyli szybkich pożyczek na niewielkie kwoty.
Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że pożyczka na oświadczenie w żadnym wypadku nie powinna być identyfikowana z takimi określeniami, jak „pożyczka bez weryfikacji zdolności kredytowej” czy „pożyczka bez sprawdzania baz”. Termin ten odnosi się wyłącznie do przebiegu jednego z etapów wchodzących w skład procesu weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Sam fakt, że iż oferta pożyczek w danej firmie jest dostępna na oświadczenie nie oznacza, że taki pożyczkodawca pominie proces weryfikacji naszej sytuacji finansowej lub też sprawdzenia naszych danych w określonych bazach.
Pozabankowe pożyczki na oświadczenie: jak działają i co warto o nich wiedzieć?
Z całą pewnością najważniejszym wyróżnikiem takich rozwiązań, jak pożyczki na oświadczenie jest uproszczony proces weryfikacji zdolności kredytowej klienta. Jak wiadomo, standardowo taka weryfikacja wymaga na przykład przedstawienia pożyczkodawcy dokumentacji potwierdzającej osiągane przez nas dochody. Pożyczka na oświadczenie z definicji nie wymaga tego rodzaju dodatkowych czynności ze strony klienta. Czy jednak oznacza to, że pożyczkodawca po prostu „odpuści” sobie sprawdzenie naszej sytuacji finansowej? W żadnym wypadku! Nasze dane z pewnością zostaną sprawdzone w określonych „bazach dłużników”. Warto pamiętać, że tzw. pożyczki bez baz są mitem. Obecnie każdy zweryfikowany pożyczkodawca pozabankowy(podmioty widniejący w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych) sprawdza dane klientów w określonych rejestrach. Jedyna różnica może polegać na tym, że dana instytucja pożyczkowa pominie np. BIK, ograniczając weryfikację przykładowo do rejestrów KRD czy ERIF.
Jak firma pożyczkowa weryfikuje dane podane we wniosku pożyczkowym?
Kolejna kwestia to metoda sprawdzenia deklarowanych przez klienta dochodów. Jak wiadomo, w odniesieniu do banków kredyt na oświadczenie najczęściej okazuje się dostępny dla klientów, którzy posiadają rachunek bieżący w danym banku. W tej sytuacji kredytodawca posiada bowiem bezpośredni wgląd w sytuację finansową klienta, który uzupełniony danymi z BIK oraz BIG-ów pozwala na precyzyjne określenia ryzyka kredytowego. Instytucje pożyczkowe rzecz jasna nie mogą prowadzić rachunków bieżących. Istnieje jednak rozwiązanie umożliwiające firmom pożyczkowym wgląd w stan naszych finansów. Mowa tutaj rzecz jasna o aplikacjach takich, jak Kontomatik lub Instantor. Pobierają one zarówno dane osobowe klienta, jak też historię rachunku bankowego. W ten sposób instytucja pożyczkowa jest w stanie zweryfikować, czy zadeklarowana przez nas wysokość miesięcznych dochodów zgadza się ze stanem rzeczywistym.
Oczywiście, nie wszystkie firmy pożyczkowe korzystają z wymienionych aplikacji. W takim wypadku uzyskanie pożyczki na oświadczenie najczęściej będzie poprzedzone rozmową telefoniczną z konsultantem firmy pożyczkowej. Istnieją również podmioty, które nie wymagają ani weryfikacji przez specjalne aplikacje, ani też kontaktu telefonicznego. Tego rodzaju oferty należą jednak do zdecydowanej mniejszości w realiach dzisiejszego sektora pożyczkowego.