RRSO to inaczej Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Dzięki temu wskaźnikowi kredytobiorcy i pożyczkobiorcy mogą łatwo przeliczyć, ile będzie ich kosztowała całkowita obsługa danego zadłużenia. RRSO informuje o wyrażonych procentowo realnych kosztach wybranego obwiązania finansowego 0 kredytu czy pożyczki. Za sprawą RRSO można szybko i łatwo porównać ze sobą oferty poszczególnych instytucji finansowych, gdyż wskaźnik ten obejmuje również wszystkie dodatkowe koszty pożyczki, a więc prowizje za jej udzielenie czy koszty ubezpieczenia. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jest określona ustawowo i każda instytucja, która pożycza pieniądze musi informować o wysokości tego wskaźnika.

Ile w praktyce kosztuje pożyczka?

Osoby, które mają zamiar wziąć kredyt lub pożyczkę w banku na pewno zastanawiają się przede wszystkim nad tym, ile będzie to kosztować. Bardzo często banki w filmach reklamowych podają wysokość oprocentowania i oferują w założeniu bardzo atrakcyjne kredyty i pożyczki. Dzięki RRSO można dokładnie dowiedzieć się, ile będzie kosztować kredyt ze wszystkimi dodatkowymi kosztami, które są z nim związane.

W praktyce Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to wynik podzielenia kosztu danego zobowiązania finansowego w stosunku całego roku. Wskaźnik ten zawsze podawany jest w procentach. Koszty zobowiązania to wszystkie koszty, które ponosi konsument w związku ze spłatą danego kredytu bądź pożyczki. Kwota zobowiązania to z kolei środki, które dana instytucja finansowa wypłaca w ramach podpisanej umowy kredytowej czy pożyczkowej.

Czy obliczanie RRSO zawsze ma sens?

W przypadku kredytów, które zaciągane są na rok lub większy okres czasu podawanie Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania jak najbardziej ma sens. Jest to bowiem bardzo miarodajny i wiarygodny wskaźnik, który pokazuje rzeczywiste koszty ponoszone z tytułu obsługi danego zobowiązania finansowego. Jednak tak naprawdę w przypadku tzw. szybkich pożyczek krótkoterminowych, a więc zaciąganych na miesiąc lub krócej chwilówek, RRSO często wprowadza konsumentów w błąd.

Jeśli bowiem wybrane zobowiązanie finansowe zaciągane jest na okres 30 czy 60 dni, RRSO zawsze i tak podaje koszt, biorcą pod uwagę całe 12 miesięcy. Jest to koszt, który pozwala w praktyce spłacić dane zobowiązanie kilka czy kilkanaście razy. To w przypadku popularnych chwilówek celu nie ma, dlatego coraz więcej firm pożyczkowych poza wspomnianym RRSO podaje swoim klientom wskaźnik RMSO, a więc Rzeczywistą Miesięczną Stopę Oprocentowania. Podczas zawierania umów na pożyczki na okres nie dłuższy niż kilkanaście czy kilkadziesiąt dni wydaje się to być o wiele lepszym rozwiązaniem.

RRSO jest wskaźnikiem bardzo ważnym dla wszystkich kredytobiorców i pożyczkobiorców, którzy zaciągają kredyt bądź pożyczkę na okres co najmniej 12 miesięcy. Dzięki temu mogą łatwo i szybko porównać ze sobą oferty poszczególnych firm pożyczkowych i banków. W przypadku pożyczek krótkoterminowych, a więc powszechnie znanych chwilówek nie ma to w praktyce większego sensu.