Przelewy to jedna z podstawowych usług bankowych. Większość banków umożliwia nam przesłanie pieniędzy całkowicie za darmo, jeśli skorzystamy z funkcji elektronicznego systemu ELIXIR. Środki przelewane za jego pomocą trafiają na konto drugiej osoby w przeciągu kilku godzin po zleceniu przelewu. Jeśli zlecenie płatności zostanie wykonane późnym wieczorem, środki na koncie bankowym odbiorcy znajdą się w godzinach porannych dnia następnego. Sesje ELIXIR pozwalają nam na wykonanie przelewu całkowicie za darmo. Jedynym minusem jest czas trwania całej procedury.

Na czym polegają sesje ELIXIR?

Przelewy wykonywane za pomocą systemu ELIXIR oparte są na sesjach wychodzących i przychodzących. W ich trakcie banki wymieniają się informacjami o wykonanych przez użytkowników przelewach. Cały proces wygląda następująco (wersja uproszczona):

  • Zlecenie przelewu przez użytkownika
  • Przyjęcie zlecenia przelewu przez bank
  • Przekazanie informacji o transferze pieniężnym w sesji wychodzącej z banku nadawcy
  • Przyjęcie informacji o transferze pieniężnym przez bank odbiorcy w sesji przychodzącej
  • Zaksięgowanie środków na koncie odbiorcy przelewu

Sytuacja ta ma miejsce wtedy, gdy nadawca i odbiorca przelewu korzystają z różnych banków. Jeśli przelew wykonywany jest wewnątrz jednego banku (np. z mBanku do mBanku), kwota na koncie odbiorcy księgowana jest natychmiastowo

Kiedy otrzymam swoje pieniądze – godziny sesji ELIXIR

Sesje ELIXIR realizowane są w różnych godzinach. Każdy bank posiada swoje terminy i niestety, zazwyczaj dość mocno się one różnią. Czas otrzymania pieniędzy przez odbiorcę zależy od pory zlecenia przelewu i godzin sesji banków nadawcy i odbiorcy.

Każdy bank obsługuje trzy sesje przychodzące i wychodzące każdego dnia.

Pierwsza sesja nadawcza realizowana jest w okolicach godziny 7:30-9:00. Pierwsza sesja przychodząca to, w zależności od banku, okres między 10:30, a 12:00.

Druga sesja wychodząca ma miejsce w godzinach 12:00-14:00, a trzecia to zazwyczaj 15:00-16:00
Drugiej sesji przychodzącej możemy spodziewać się w godzinach 14:00-15:00, a trzeciej 17:00-18:00.

Jak widać, pieniądze, które zostaną przelane późnym wieczorem, trafią na konta odbiorcy dopiero przed południem dnia następnego.