Jedną z najważniejszych metod oszczędzania jest planowanie budżetu domowego. Wielu z nas tego nie robi, a później nagle okazuje się, iż brakuje nam pieniędzy na podstawowe rzeczy, nie wspominając już o oszczędzaniu… Tekst traktuje o tym, jak zaplanować wydatki i jak być może sporo zaoszczędzić.

Oblicz swój stan finansowy

Najpierw musimy ustalić, ile mamy pieniędzy na dany miesiąc. Aby to zrobić, zliczamy to co nam zostało z poprzedniego, plus to, co jeszcze dostaniemy np. z wypłaty. Sumując wszystko razem, będziemy wiedzieli jaką kwotą dysponujemy w następnym miesiącu. Będzie to nasza podstawa do wszelkich działań.

Wydatki cykliczne

Planując budżet na następny miesiąc, na początku bierzemy pod uwagę płatności cykliczne. Chodzi tutaj o rachunki za prąd, gaz, media, wodę czy o czynsz. Sprawdzenie i obliczenie tego ile potrzebujemy nie powinno nam sprawić kłopotów. Płacimy zwykle te pieniądze co miesiąc, także doskonale wiemy ile na co wydajemy.

Jedzenie

Jako ludzie musimy jeść i ten wydatek także warto zaplanować, gdyż to tutaj znajduję się mnóstwo oszczędności! Warto zrobić sobie rozpiskę na cały miesiąc co będzie się jadło – dzięki temu nie będziemy wydawali pieniędzy na produkty, które będą psuły się nam w lodówce. Oszczędzamy także przez to, że mając rozpiskę potrzebnych składników na cały miesiąc, jest nam łatwiej kupić taniej ich hurtowe ilości. Zamiast kupować małe, droższe worki ziemniaków możemy zaopatrzyć się w ich większy zapas np. wprost od gospodarza. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy pieniądze i czas, ale także będziemy mieli zdrowsze i smaczniejsze jedzenie!

Inne cykliczne zakupy

Prócz artykułów spożywczych także używamy wielu innych, potrzebnych nam rzeczy, które kupujemy cyklicznie. Chodzi o: proszek do prania, papier toaletowy, chusteczki, ręczniki papierowe, środki czystości itd. Tutaj też możemy poczynić oszczędności, np. robiąc hurtowe zakupy chemii. Zamiast kupować często małe opakowania proszku do prania, bardziej opłaca się jednorazowe kupno dużej paczki, gdyż wtedy każde pranie wychodzi taniej i nie musimy chodzić co chwilę do sklepu.

Okazjonalne wydatki

Tutaj bierzemy pod uwagę np. wydanie pieniędzy na prezent dla bliskiej nam osoby czy na zorganizowanie miłych świąt dla całej rodziny. Dochodząc do tego etapu mamy zaplanowany szkic większości naszych wydatków.

Oszczędności

Planowanie oszczędzania jest wspaniałym pomysłem dla wszystkich, którzy chcą oszczędzać a nie potrafią tego zrobić. Planując budżet domowy z pewnością znajdziemy wolne pieniądze, które można przeznaczyć na odłożenie lub na coś innego. Dobrym pomysłem jest założenie sobie, iż będziemy oszczędzać dany procent naszego miesięcznego stanu finansowego. Istnieje przekonanie, że oszczędzając 10% tego, co zarabiamy, nawet nie poczujemy różnicy w codziennym życiu

Oszczędności to także ostatni element planu budżetu domowego, który uwzględnia nieprzewidywalne wydatki. Wiadomo, iż nie możemy zaplanować nagłej choroby i wydanych pieniędzy na specjalistę czy leki. Natomiast mając oszczędności nie zaskoczy nas takie zdarzenie, bo będziemy na niego przygotowani finansowo. Zaplanowane oszczędności to gwarancja, że odłożymy każdego miesiąca wyznaczoną przez siebie sumę.